Track & field

Mount Marty Twilight 12 p.m. Wednesday, April 26, Yankton, S.D.

Meet location


Yankton, S.D.

Busy Week Ahead For Red Raider Track and Field Athletes

The Event...Northwestern College track and field athletes will compete in three meets this week, beginning with the Mount Marty Twilight on Wednesday, April 26 in Yankton, S.D. Red Raider athletes will then head to Des Moines, Iowa, to compete at the Drake Relays on April 27-29 as well as the Kip Janvrin Open, held at Simpson College in Indianola, Iowa, on April 28.

Click on the following link for information about all three meets:

Mount Marty Twilight Schedule | Live Results

Drake Relays Schedule | Live Results

Kip Janvrin Schedule | Live Results

Teams Competing @ Mount Marty...Athletes from at least 10 teams will compete on Wednesday at Mount Marty; Briar Cliff, Chadron State, Dakota State, Dakota Wesleyan, Dordt, Midland, Morningside, Mount Marty, Northwestern, Wayne State. 

Drake Relays Line-Up:The following athletes/relays will compete in Des Moines:

Women's 800-Katie Bosch/Katie Landhuis (Thurs-Prelim, Finals on Friday)

Men's 10K-Will Norris (Thursday Finals)

Women's 4x100: Friday, 8:58am Prelims, Saturday Finals-3:25pm

Men's 4x100: Friday, 9:17am Prelims, Saturday Finals-3:30pm

Men's 4x800: Friday, 10am Finals

Women's 4x800: Friday, 10:11am Finals

Women's 4x200: Friday, 12:18pm Finals

Men's 4x200: Friday, 12:30pm Finals

Women's 4x400: Friday, 2pm Prelims, Saturday Finals-4pm

Men's 4x400: Friday, 2:24pm Prelims, Saturday Finals-4:07pm

Last Time Out...Northwestern College athletes recorded 16 top five finishes last weekend at the Sioux City Relays. 

Link to Recap

Top Five Finishers:

Women's:

100m:
4.Jahdai Dunk: 12.38

800m:
4.Katie Bosch: 2:14

1500m:
3.Katie Bosch: 4:34

400m Hurdles:
4.Kenzie Keune: 1:05

Sprint Medley:
5th (Peschau, Te Grotenhuis, Oostra, Bauermeister) 4:32

4x100:
4th (Dunk, Vermeer, Bloemendaal, Heusinkveld) 49.03

4x400:
4th (Sorensen, Muilenburg, Keune, Landhuis)  3:58

Men's:

800m:
3.Peter Hollinger: 1:54

1500m:
3.Tim Rose: 3:57 (Kansas Open)
3.Peter Hollinger: 3:58
4.Tanner Goetsch: 4:00

10K: (Kansas Open)
10.Will Norris: 30:55 (NAIA Auto)

4x200:
4th (Butters, Wedel, Lemon, Wager) 1:30

4x100:
2nd (Butters, Akers, Wedel, TeBrink) 43.10

4x400:
3rd (Lemon, Krier, Aiyegbeni, TeBrink) 3:20

Sprint Medley:
4th (Butters, Wager, Dahl, Nitzsche) 3:34

Shot Put:
3.Cody Bauman: 51-11.75

High Jump:
4.Jackson Johnson: 6-04

GPAC Performance List...Listed below are the Northwestern athletes who are ranked in the top 10 in their respective event, based on this week's performance list:

Men's:

400m:
5th-Aaron Lemon
6th-Levi TeBrink

800m:
3rd-Peter Hollinger

1500m:
2nd-Tim Rose
5th-Peter Hollinger
6th-Tanner Goetsch

10th-Hans Epp

5000m:
1st-Will Norris

10,000m:
1st-Will Norris

7th-Ryan Bauermeister
8th-Austin Warren

110m Hurdles:
8th-Calvin Korver
10th-Jordan Strand

400m Hurdles:
8th-Calvin Korver

Steeplechase:
4th-Tim Rose

4x100-4th 

4x400-2nd

4x800-1st

High Jump:
4th-Jackson Johnson

Shot Put:
6th-Cody Bauman

Decathlon:
2nd-Jordan Strand
6th-Calvin Korver

Women's:

100m
6th-Jahdai Dunk
8th-Anna Heusinkveld

200m:
8th-Anna Heusinkveld

400m:
3rd-Rebekah Muilenburg

800m:
1st-Katie Bosch
4th-Katie Landhuis
10th-Kassidy De Jong

1500m:
1st-Katie Bosch

6th-Kassidy DeJong
10th-Bre Harthoorn

5,000m:
6th-Emma Van Meeteren

100m Hurdles:
5th-Kenzie Keune

400m Hurdles:
4th-Kenzie Keune
7th-Jordyn Oostra

4x100-4th

4x400-3rd

4x800-1st

High Jump:
7th-Hannah Paauw

NAIA Qualifiers...Seven Red Raiders have met either the auto or provisional mark in 10 individual events for the 2017 NAIA Outdoor Track and Field Championships. Two relays have also met the auto mark.

Katie Bosch-800m Provisional, 15th
                  1500m Auto, 8th

Will Norris-5K  Provisional  19th
                10K  Auto   5th
               Marathon     18th

Cody Bauman-Shot Put  Auto  9th

Jordan Strand-Decathlon  Provisional   13th

Calvin Korver-Decathlon   Provisional  25th

Ryan Bauermeister-Marathon  Auto   17th

Peter Smith-Marathon   Auto     20th

Men's 4x800  Auto  3rd

Women's 4x800  Auto  2nd
 

Will Norris

Distance
Senior from Spirit Lake, Iowa

Jordan Strand

Sprints
Senior from Sioux Falls, S.D.

Jahdai Dunk

Sprints
Senior from Whittier, Calif.

Katie Bosch

Middle Distance/Distance
Junior from Ankeny, Iowa

Cody Bauman

Throws
Junior from Inwood, Iowa

Hans Epp

Junior from Giltner, Iowa

Tanner Goetsch

Junior from Spirit Lake, Iowa

Katie Landhuis

Middle Distance
Junior from Orange City, Iowa

Aaron Lemon

Junior from Mitchell, S.D.

Tim Rose

Junior from Iowa Falls, Iowa

Peter Smith

Junior from Polk City, Iowa

Levi TeBrink

Junior from Le Mars, Iowa

Austin Warren

Junior from Norfolk, Neb.

Jordyn Oostra

Junior from Sioux Falls, S.D.

Ryan Bauermeister

Distance
Junior from Spencer, Iowa

Kassidy De Jong

Middle Distance
Sophomore from Hospers, Iowa

Peter Hollinger

Sophomore from Algona, Iowa

Rebekah Muilenburg

Sophomore from Orange City, Iowa

Anna Heusinkveld

Sprints
Freshman from Springfield, S.D.

Jackson Johnson

High Jump
Freshman from Fort Dodge, Iowa

Kenzie Keune

Hurdles
Freshman from Sioux Rapids, Iowa

Calvin Korver

Hurdles/Sprints
Freshman from Orange City, Iowa

Hannah Paauw

Freshman from Brandon, S.D.

Emma Van Meeteren

Distance
Freshman from Sheldon, Iowa